24 wrz Brak komentarzy admin Zgiełk , ,

Wakacje to czas w którym wiele osób decyduję się na opuszczenie domu i wyjazd w inne miejsce – niektórzy odwiedzają w tym czasie rodzinę, inni decydują się na podróż w inny region Polski lub za granicę. Najczęściej wiele rodzin wybiera samochód jako preferowany środek transportu, w innych przypadkach są to także środki transportu kolejowego, lub w przypadku podróży zagranicznej samoloty i statki. Niezależnie od rodzaju transportu, podróże takie szczególnie źle znoszą dzieci, zwłaszcza te młodsze. Przede wszystkim najbardziej dokuczliwa w trakcie podroży jest dla nich nuda. Długie godziny spędzone w zamkniętym miejscu, którego często nie można opuścić, są dla maluchów bardzo uciążliwe. Większość dzieci uwielbia być czymś zajęte i spędzać czas w ruchu, a zamknięta przestrzeń im na to nie pozwala. W takim przypadku można zainteresować najmłodszych pokazując krajobrazy przewijające się za oknem samolotu, czy samochodu. Można również zająć dziecko opowiadaniem różnych historii lub zabawami w zgadywanie.

Dużo rodziców decyduję się na zajęcie uwagi poprzez danie smartphona do gry lub zabawy. By dziecko nie spędzało zbyt dużo czasu wpatrując się w ekran, można zamienić smartphone na książkę.Kolejnym problemem może być choroba lokomocyjna dziecka, w takim przypadku warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Problematyczne może być także częste wypróżnianie się dziecka – należy więc odpowiednio planować postoję. Jeśli decydujemy się na podróże z dziećmi warto również pamiętać o przedsięwzięciu niezbędnych środków bezpieczeństwa. Nie powinniśmy spuszczać oczu z dzieci na zbyt długą chwilę; powinniśmy być zawsze czujni. Jeśli obawiamy się, że dziecko gdzieś się zgubi możemy wyposażyć je w telefon komórkowy. Obecnie możemy skorzystać z wielu aplikacji pozwalających na namierzenie zaginionej pociechy, warto więc zastanowić się nad zainstalowaniem takiego programu. Jeśli dziecko jest starsze i mówi, należy przypomnieć mu o tym by nie ufało zbytnio obcym i wpoić mu niezbędne zasady ostrożności. Powinniśmy także pamiętać o przyborach potrzebnych w opiece nad dziećmi, jeśli jednak o nich zapomnimy możemy zaopatrzyć się w nie po drodze lub na miejscu. Podróże z dziećmi są często bardzo dużym wyzwaniem dla rodziców, szczególnie tych świeżo upieczonych i nie mających większego doświadczenia. Ciągła troska o bezpieczeństwo naszych pociech bywa często sterująca, szczególnie w nowym, nieznanym otoczeniu.

Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do podróży z najmłodszymi. Nie chodzi tu tylko o spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, lecz także o pamiętanie o zasadach bezpieczeństwa i prawidłowe zaplanowanie podróży. Jeśli spełnimy więc powyższe warunki, nasz wyjazd może okazać znacznie przyjemniejszy i mniej stresujący. Warto pamiętać o tych zasadach szczególnie jeśli wybieramy się w dłuższą podróż w jakieś mniej znane miejsce. Tak przygotowani możemy bez większej obawy ruszać w podróż i cieszyć się wraz z naszymi pociechami zasłużonym odpoczynkiem.