11 mar Brak komentarzy admin Zgiełk ,

Kwestia właściwego urządzenia pokoju dla dziecka zajmuje przyszłym rodzicom sporo chwil. Istotne aby pomyśleli o odpowiedniej funkcjonalności pomieszczenia, to znaczy ułożeniu mebli i dobraniu takich, które będą funkcjonalne i przydadzą się dziecku także gdy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Mimo, że istnieją meble dedykowane tylko dla pokoju noworodka i niełatwo je później wkomponować w przestrzeń, to komody, czy kanapy przy łóżeczku dziecka najlepiej dobrać z myślą o przyszłości, kiedy łóżeczko ze szczebelkami zostanie wyparte przez normalne dziecięce łóżko.

Ważny jest dobór właściwego koloru ścian. Nie mamy ochoty przecież wiele razy go przemalowywać, więc warto zdecydować się na neutralne kolory pastelowe, które pasują do każdej aranżacji. Poza tym nie ważne czy na świat przyjdzie dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także delikatne żółcie idealnie pasują do pokoju każdego dziecka. Dzieci rozwijają się w szybkim tempie i meble z okresu niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą pójść w kąt. Warto jednak zdecydować się na wyposażenie przestrzeni, które będą zawsze odpowiednie. Szezlong z poduchami ustawiony w pokoju dziecka obok łóżeczka może pozostać częścią jego aranżacji. Gdy maluch dorośnie będzie miało gdzie usadzić swoich przyjaciół np. podczas urządzania urodzin. Poza tym warto kupić szafę przesuwną, która będzie mogła być wykorzystywana sporo lat.

Elementem aranżacji, który łatwo można zmienić są naklejki na ścianach. Obecnie można kupić wodoodporne, które ponadto nie pozostawiają śladów, w różnych wzorach i rozmaitej kolorystyce. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a także rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju dziecka zawiesić również „ścianę myśli”, pod postacią tablicy kredowej, na której maleństwo będzie mogło rysować i gryzmolić bez ograniczeń, a gdy będzie większe wykorzysta ją jako notesik i przypomnienie o ważnych rzeczach albo miejsce, gdzie zapisywać będzie ulubione powiedzenia.

Ważną sprawą, kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka jest wybór większego łóżka. Kiedy ma się nieograniczony budżet można rzecz jasna nabyć cudaczne łóżka w kształcie pojazdów albo pałaców. Niemniej jednak taki model posłuży dziecku kilka lat i szybko z niego wyrośnie. Jeżeli chce się żeby łóżko posłużyło na lata, dobrze nabyć standardowy, ponadczasowy model. Łóżko drewniane będzie odpowiednie zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być ciekawa kapa na łóżko, np. z postaciami umiłowanych filmów rysunkowych, czy komiksów. Starsze dziecko może wymienić taką kapę, np. na taką z logo ulubionego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ukochanej kapeli. Drobne dodatki mogą całkowicie odmienić wnętrze bazujące na klasycznych, drewnianych meblach.

Interesującym elementem zarówno dla młodszych jak i większych dzieci będzie tapeta 3 D, która rozwijać będzie kreatywność i tworzyć wnętrze. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest możliwość jej przemalowywania. Na podłogę dobrze jest położyć dywan, na którym małe dziecko bezpiecznie będzie się bawić. Możemy wybrać motywy z bajek, godząc się z faktem, że w przyszłości dywan trzeba będzie komuś oddać lub postawić na wzory, które będą pasowały również w pokoju starszaka.