Z czym kojarzy Wam się psycholog? Pewnie większość z Was ma złe skojarzenia. Dlaczego? Bo w naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że tylko wariaci chodzą do psychologa. Osobo, które normalnie się zachowują nie muszą odwiedzać lekarza takiej specjalności. Takie myślenie jest oczywiście błędne, ponieważ nie tylko wariaci mają problemy z głową. Żyjemy obecnie w tak napiętych czasach, że zdrowie psychiczne ma prawo nam dosłownie mówiąc wysiąść.

Natłok obowiązków, pogoń za pieniędzmi – to tylko część rzeczy, jakie powodują, że dorośli mają naprawdę ogromne problemy ze swoją psychiką. Wiecie, znane jest takie powiedzenie, że im więcej od nas wymagają, tym więcej my wymagamy od innych. I takie słowa mają odwzorowanie w dzisiejszej rzeczywistości. Skoro bardzo dużo wymaga się od dorosłych, to oni potem zaczynają wymagać od swoich dzieci. Oczywiście, nie można powiedzieć, że wszyscy tak mają. Jednak bardzo dużo dzieci czuje nacisk ze strony swoich Rodziców, którzy chcą aby się wzorowo zachowywali, mieli najlepsze stopnie w szkole, itp. Życie pod taką presją na pewno nie jest łatwe. Skoro dorośli nie wytrzymują takiej presji, to jak możemy oczekiwać, że dzieci ją wytrzymają. Prawda jest niestety bolesna.

Obecnie bardzo często spotykana jest w społeczeństwie depresja u dzieci. Może to Was zdziwić ale bardzo dużo pociech zmaga się z tak szkodliwym zjawiskiem, które nie leczone, odpowiednio nie zdiagnozowane może doprowadzić do strasznych rzeczy. Drodzy Rodzicie! Jeżeli widzicie, że Wasze dziecko zaczyna się naprawdę dziwnie zachowywać i jest coraz bardziej wycofane, to czas na poważną rozmowę. Tylko nie oczekujcie od razu, że dziecko zacznie Wam się zwierzać. Czasem naprawdę potrzeba czasu a już w szczególności, kiedy chodzi o psychikę. Dzieci mogą się wstydzić tego, że coś jest z nimi nie tak. Jeżeli pierwsze podejście do poważnej rozmowy się nie udało, to nie porzucajcie tego. Nawet, jeżeli dziecko twierdzi, że nic jej/jemy nie jest. Prawda może być zupełnie inna a Wy co jakiś czas powinniście nawiązywać do wspomnianego tematu. Nie tylko zresztą presja ze świata zewnętrznego jest powodem depresji.

Dzieci mogą mieć najróżniejsze choroby psychiczne. Tak, musimy sobie to uświadomić, że takie odchylenia od normy, to nic innego, jak choroba, którą może wyleczyć porządna i czasem długofalowa terapia u dobrego lekarza psychologa. Tylko musicie uważać na to, jak dziecku zakomunikujecie, że będzie szło na terapie. Nie możecie dziecka wyśmiewać, nie możecie pokazać mu, że się go wstydzicie. Musicie go wspierać. Dobre słowo, dobry gest, przytulenie i słowo – kocham Cię – robi naprawdę dużo. Niestety, czasem Rodzice robią wszystko w zupełnie inną stronę a nie tak to ma działać. Takie odwrotne działanie może doprowadzić nawet do…śmierci dziecka. Tak, niestety tak bywa, że dzieci, które nie znajdują wsparcia w swoim otoczeniu najbliższym, często decydują się na taki krok, ponieważ w śmierci widzą tylko rozwiązanie wszystkich swoich problemów życiowych i nie tylko.