11 mar Brak komentarzy admin Zgiełk , ,

Urodzenie dziecka to niesamowity okres w życiu rodziców, który obfituje w dużo przyjemności, ale i stresu. Część osób, już przed urodzeniem się dziecka mebluje pokój, w szczególności w trakcie trzeciego trymestru, choć są również tacy, którzy wierzą w przesądy, że nie powinno się nabywać mebelków przed narodzinami. Tak na prawdę nie istotne, którym typem rodzica jesteś, ważne abyś tak umeblował pokój dziecięcy, żeby był on komfortowy oraz bezpieczny.

Niemowlak większość czas przesypia, dlatego że naturalnie sen stymuluje jego rozwój w ogromnej mierze. Należy zatem zadbać, aby dziecko bezproblemowo zasypiało oraz nie budziło się niewyspane. Jak wykazują badania, dzieciaczki, jakie porządniej śpią, szybciej się kształtują. W następstwie tego sercem pomieszczenia dziecięcego powinno być łóżeczko. Na rynku istnieje szeroki wybór tego rodzaju towarów, powinno się skusić się na prototyp, który posiada certyfikaty bezpieczeństwa oraz sporządzony jest z nietoksycznych materiałów, jakie dodatkowo nie uczulają. Wart uwagi jest również materac, w tym miejscu nie można oszczędzać, kupując np. z drugiej ręki, gdyż zgodnie z opiniami badaczy dzieciaczki śpiące na wiekowych oraz zużytych materacach częściej umierały z powodu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Z tej przyczyny najlepiej wybrać model materaca, który zapobiega uduszeniu się nawet w sytuacji, gdy dziecko obróci się na brzuszek. Wszystkie mamy chcą, aby i dzieciaki miały jak najprzyjemniejszy sen, stad nabywają mnóstwo poduszek, kocyków oraz pościeli do łóżeczka, a to nie potrzebne. Dziecko powinno spać jedynie na materacyku, bez bezużytecznych dodatków, żeby zapobiec ewentualności uduszenia się.

pomieszczenie dla niemowlaka ma obowiązek posiadać mebelki, powinno się wybrać tworzywa, które są przebadane oraz nie posiadają ostrych krawędzi, o które maleństwo mogłoby się uderzyć. Warto zdecydować się na meble dedykowane dla noworodków, w skład jakich wchodzi komoda i zestaw półek z głębokimi szufladami. Nieodłącznym elementem wyposażenia tego pokoju powinien być przewijak, jaki posiada zabezpieczające barierki, które zapobiegają upadnięciu dziecka w sytuacji, podczas gdy jego matka dosięga np. po pieluszkę. To raptem koszt w przypadku najprostszych modeli wynoszący jedynie w przybliżeniu 200 zł. Należałoby także postarać się o sympatyczne oświetlenie. Tutaj najlepszą opcją są bezpieczne żarówki, które posiadają atesty fotobiologiczne i nie wyniszczą wrażliwego wzroku szkrabów. Jako, że pokoik powinien być nade wszystko funkcjonalny nie można zapomnieć o miejscu dla rodzicielki, w którym może przysiąść i w spokoju a także ciszy nakarmić dzieciaczka. Sprawdzi się np. fotel uszak, który posiada szeroki podgłówek. Tutaj najlepiej nabyć wariant z niegłębokim siedziskiem.
Oczywiście nie bez znaczenia są także kolory ścian. zaleca się wybierać ciężkich intensywnych kolorów, jakie obciążają wzrok dziecka. Tutaj najlepszym rozwiązaniem są standardowe biele, ecru oraz delikatne róże, zielenie oraz błękity. Pokój dziecka musi mieć również nawilżacz powietrza, zwłaszcza konieczny jest zimą, gdy nagrzewa się miejsce zamieszkania, co sprawia, ze powietrze jest suche. Zabawki dla noworodków nie są jeszcze tak konieczne, nie można rozmieszczać ich w łóżeczka, o ile już decydujemy się na nie musimy zakupić takie modele konstruowane dla do danego wieku.