31 maj Brak komentarzy admin Zgiełk

Od wielu lat prowadzone są badania nad tym, jakie skutki niesie ze sobą używanie płynu do czyszczenia toalety lub szyb. Dodatkowo jaki ma wpływ ich stosowanie na stan naszego ciała oraz czy ich stosowanie przyczynia się do powstawania poważnych chorób. Używanie silnie chemicznych produktów nie jest zalecane, kiedy w domu są małe dzieci. Skoro jednak nie stosować znanych produktów chemicznych, to czym sprzątać zabrudzone powierzchnie? Sprawdź nasze zestawienie, z domowymi sposobami, które nie zaszkodzą Twojej rodzinie!

Ocet

Zalety octu znali już nasi przodkowie. Skutecznie wyczyści każdą powierzchnię, poza silnym zapachem nie posiada innych wad i nie działa niekorzystnie na nasze zdrowie. Co można bez problemu wyczyścić octem? Przede wszystkim toaletę, zlew oraz podłogę w kuchni czy łazience, którą wyjątkowo trudno domyć. Dodatkowo ocet świetnie się sprawdzi do mycia kabiny prysznicowej, wanny i baterii. Cieszy się również powodzeniem w czyszczeniu okien. Jeśli chcesz dokładnie umyć swoje okna to roztwór w stosunku 1:1 z octu i płynu do mycia szyb, sprawi, że na powierzchni nie pozostaną żadne smugi oraz zabrudzenia. Roztwór z octu skutecznie wyczyści Twój zakamieniony czajnik lub ekspres do kawy. Jeśli nie chcesz korzystać z soli lub innych chemicznych produktów do czyszczenia swoich sprzętów AGD, to polecane jest czyszczenie zmywarki octem lub piekarnika.

Są jednak powierzchnie, które przetarte płynem z zawartością octu, zniszczą się lub powstaną na nich trwałe uszkodzenia. Należą do nich ekrany urządzeń elektronicznych. Ocet zniszczy ich powłokę i skutecznie uszkodzi ich ekrany. Tak samo ocet zadziała na żelazko, drewniane meble i podłogi oraz powierzchnie z kamienia naturalnego.

Soda oczyszczona

Jest ona jednym z najbardziej uniwersalnych środków do czyszczenia powierzchni, zarazem ekologicznym i dostępnym praktycznie w każdym domu. Świetnie się sprawdza do odkamieniania czajnika czy innych urządzeń. Co jeszcze można czyścić sodą oczyszczoną?

Przede wszystkim fugi i miejsca trudno dostępne albo wymagające dokładnego czyszczenia. Jeśli nie możesz sobie poradzić z zabrudzonym zlewem, przygotuj pastę z sody oczyszczonej i szczotką do zębów lub nieco większą nanieś na zabrudzony obszar. Pozostaw pastę na 15 minut, zmyj wodą i ciesz się czystością.

Soda sprawdzi się też w czyszczeniu grilla, pralki kubków czy zabrudzonej deski do krojenia. Męczą Cię powstałe w trakcie gotowania nieprzyjemne zapachy? Wystarczy rozpuścić sodę oczyszczoną w kubku i pozostawić go w miejscu, gdzie doskwiera Ci uciążliwy zapach. Może to być lodówka czy samochód.

Sok z cytryny

Kolejnym naturalnym środkiem do czyszczenia powierzchni jest sok z cytryny. Nie tylko jest ona źródłem witaminy C, ale też skutecznym sposobem na pozbycie się niechcianych zabrudzeń. Co może wyczyścić sok z cytryny? Między innymi naczynia ze srebra, garnki ze stali nierdzewnej i deski do krojenia. Świetnie radzi sobie z osadem z mydła i kamieniem. Gdy potrzebujesz odkazić swoje ubrania, to też możesz dodać sok z cytryny do swojego prania. Pozbędziesz się dzięki temu uciążliwych zapachów.