Nadchodzi taki czas, że nasza pociecha wyrasta z łóżeczka i trzeba urządzić mu pokój od nowa. W pewnym wieku około 2-3 lat zaczyna iść w ślady rodziców. To oni są dla niego ideałem. Chłopcy pragną być najczęściej jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W efekcie tego ich pierwsze zainteresowania pokrywają się często z zainteresowaniami i zajęciami rodziców. Jeśli tata lubi grzebać w pod maską auta, to jego pociecha również się tym interesuje. Nierzadko zawód wykonywany przez rodziców jest również ciekawy dla dziecka, więc maluchy bawią się odtwarzając role swoich rodziców. Nie trwa to w nieskończoność. Po jakimś czasie odkrywa własne hobby, niezależne od pasji dorosłych, szczególnie kiedy nadchodzi okres dorastania demonstruje swoją autonomię, która także wyraża się w aranżacji pokoju.

Wystrój pokoju małego stróża prawa i strażaka
Dziecko zaciekawione pracą policjanta z ochotą będzie bawić się w pokoju urządzonym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa albo policjanta. Jego elementem będzie łóżko imitujące radiowóz, a także dywan przedstawiający policjantów i rabusiów lub drogę otoczoną domami ze znakami drogowymi. Na ścianie obowiązkowe nalepki ścienne, które mogą przedstawiać policyjny radiowóz, postacie policjantów, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko imitujące samochód strażacki. Dla rodzeństwa dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, wyposażone w drabinkę przypominającą tą w strażackim wozie.

Urządzenie pokoju małego miłośnika zwierząt
Tematyka przyrodnicza, a szczególnie zwierzęta interesuje dzieci. Dobrze rozwijać w nich to zainteresowanie i stworzyć dla nich przestrzeń pokoju w którym towarzyszyć mu będą rozmaite gatunki zwierząt, w postaci nalepek na ścianach, dywanów, zasłon, czy też pościeli. Pokój dziecka zaaranżowany w stylu surwiwalowym może być podstawą kształtowania wyobraźni i zabawy w atrakcyjne przygody. Częścią takiego pokoju może być namiot, który przyniesie maluchowi namiastkę przygody. Można wykorzystać także drabinki i liny. Nie może zabraknąć także lornetki, przez którą maluch wypatrywać będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Konieczne będą także pluszaki, przedstawiające różne gatunki zwierząt, które także będą częścią aranżacji i zabawy malucha. Elementem takiego pokoju może być także hamak, zamocowany pomiędzy dwoma ścianami.

Tak naprawdę wspaniały pokój dziecięcy to taki, który pozwoli mu się zaaranżować we własnym zakresie. Istotne aby pozostawić dziecku także możliwość wyrażenia siebie, w postaci tablicy na której będzie mogło rysować kredą. Wspólne wybieranie gadżetów do pokoju może być cudowną zabawą. Projektowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być piękne wspomnienie. Jeśli jest się obdarzonym wyobraźnią, a do tego ma się dryg konstruktorski, pewne części wyposażenia można wykonać samodzielnie. Niezwykle popularne jest robienie wspólnie z dziećmi projektów pluszaków, które następnie są w szczegółach odwzorowywane, bez względu na proporcje. Taka przytulanka będzie z pewnością najważniejszym elementem w pokoju, z którym dziecko nie będzie mogło się rozstawać. Pokój dla maluszka i jego aranżacja jest ważna, ale nawet najcudniejszy nie zastąpi wspólnej zabawy i spędzania w nim czasu z rodzicami.