Czasy, w których wystarczyło po prostu zaprosić do domu kolegów dziecka na ciasto na jego urodziny dawno minęły. Aby zabłysnąć w towarzystwie innych rodziców należy wymyślić coś niezwykłego i ekscytującego. Ma to ogromne znaczenie również dla solenizanta. Udane przyjęcie ma niemały wpływ na to, jak nasze dziecko będzie odbierane w grupie rówieśników.

Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Oczywiście rodzice organizują już wystawne przyjęcia na pierwsze lub drugie urodziny potomka. Ciężko usprawiedliwić to chęcią sprawienia dziecku przyjemności. Raczej nie będzie ono pamiętało tego wydarzenia. Jedynie po latach, kiedy zobaczy zdjęcia lub film z imprezy, być może doceni wysiłek włożony przez rodziców w zorganizowanie i sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

Prawdziwy boom na imprezy urodzinowe zaczyna się już w przedszkolu i trwa w szkole podstawowej. Organizacja imprez dla dzieci w wieku od sześciu do trzynastu lat jest raczej prosta. W miesiącach letnich możemy na przykład zaprosić dzieci do naszego ogrodu, gdzie postawimy wynajęty na tę okoliczność dmuchany zamek. Jeżeli mamy większy budżet, to możemy zatrudnić także profesjonalnego animatora. Osoba taka może prowadzić zabawy dla dzieci oraz malować im twarze farbkami. Popularne jest także zatrudnianie klaunów i innych przebierańców, którzy potrafią wykonać zwierzęta z balonów. Hitem na pewno będzie iluzjonista wykonujący sztuczki – dzieci bardzo lubią magię.

Nastolatki stanowią dużo większe wyzwanie, jeżeli chodzi o imprezy urodzinowe. Nie zadowolą się magicznymi sztuczkami. Najlepiej zapytać samego solenizanta, jak chciałby spędzić ten dzień i których kolegów chciałby zaprosić. W tym wieku liczą się przede wszystkim przyjaciele i ekscytujące wydarzenia. Najlepiej zaplanować niecodzienne atrakcje takie, jak wizyta w pokoju zagadek lub paintball.

Wspólnym elementem wszystkich imprez urodzinowych jest oczywiście tort. Warto zadbać o to, by odzwierciedlał on zainteresowania dziecka. Jeżeli nasza pociecha interesuje się piłką nożną, to można zafundować jej tort z wizerunkiem ulubionego piłkarza lub po prostu jadalną piłką do gry. Obecnie wiele cukierni realizuje takie zamówienia. Kolejnym niezbędnym elementem przyjęcia urodzinowego jest wręczanie prezentów. Warto śledzić wypowiedzi dziecka, żeby zorientować się co chciałoby dostać. Pośrednio lub bezpośrednio na pewno da nam to do zrozumienia.

Organizacja imprez dla dzieci to bardzo dochodowa gałąź przemysłu. Czasami może się wydawać, że są one niepotrzebne. Nie można jednak pominąć faktu, że jest to doskonała okazja do spędzenia wspólnego czasu z dzieckiem. Sprawiając radość bliskiej osobie sami czujemy się lepiej. Najważniejsze jest to, że po każdej takiej udanej imprezie pozostaje bardzo wiele pozytywnych wspomnień. Są one pamiątką na całe życie. Nasze dziecko, gdy dorośnie spojrzy wstecz i przypomni sobie, że rodzice zorganizowali mu wspaniałe przyjęcie urodzinowe, które było spełnieniem jego marzeń. Takie chwile kształtują dobre dzieciństwo.